Moja Norwegia,  Norwegia | Emigracja

Zarabianie samemu w Norwegii / ile zarabia się w Norwegii 2019 / Ile można odłożyć w Norwegii?

 

W poprzednich postach na blogu mam kwestie życiowe i zarobkowe odnośnie pary. Link tutaj do wszystkich wpisów z Norwegii, jeśli kogoś to interesuje.

Pomyślałam, że fajnie było by napisać coś takiego odnośnie jednej osoby, tak poglądowo jak wyglądają zarobki i wydatki będąc w Norwegii a w szczególności, kiedy wyjeżdża sama kobieta. Ponieważ najłatwiej jest mi to podsumować.

Wcześniej nie miałam takiego rozeznania ponieważ zawsze w Norwegii byłam we dwójkę. Ostatni miesiąc spędziłam w Oslo sama i podowiadywialam się mnóstwo rzeczy odnośnie kwestii mieszkania, pracy, zarobków, tego ile będę potrzebować miesięcznie pieniędzy na jedzenie, komunikację i ogólne życie. I czy jestem w stanie cokolwiek tutaj odłożyć będąc sama?
Myśle nad ponownym wyjazdem na pare miesięcy, dlatego temat jest gorący i mocno mnie to interesowało.

Kwestie znalezienia pracy pominę w tym poście ponieważ odnośnie tego tematu powstało już pare notek, które tutaj wklejam.
Codziennie dostaje na prawdę dużo od Was wiadomości, z pytaniami o prace, z prośbą o pomoc. Niektórzy traktują mnie jak urząd pracy, który ma im prace załatwić… wysyłacie mi tez swoje CV. No niestety ja mogę tylko doradzić, jak i gdzie ale zdobyć prace musicie sami.

Otóż. Przejdźmy do kwestii życiowo – pieniężnych.

Mieszkanie

Mieszkanie to kwota 9000-12000kr m-c plus drugie tyle kaucji. Obrzeża czy małe miejscowości można znaleść kawalerkę za 8000kr.
Ale jeśli przyjeżdżasz na pare miesięcy i nie myślisz w Norwegii spędzić paru lat, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie pokój jednoosobowy. W Oslo to kwota ok 5000-7000kr. Obrzeża i dalsze miejscowości można złapać za 3500-5000kr.

Komunikacja

Jeśli chcesz poruszać się komunikacją miejską, bilet na pierwszą strefę Oslo i okolice to suma ok 750kr na miesiąc.
Obowiązuje na tramwaje, autobusy, pociągi, a nawet niektóre statki. Dodatkowe strefy czy w stronę Asker czy drugą Lillestrom, kosztują oczywiście dodatkowo więcej.
Ale mieszkając np w Asker i pracując tam, jeśli nie będziesz się zapuszczać do Oslo, jedynie raz na jakiś czas, to wystarczy Ci bilet np. na jedna strefę 2V. Fajna opcja.
Ale jeśli miałabyś dojeżdżać stamtąd do Oslo, to nie wiem czy to się opłaca. Niby mieszkanie ciut tańsze ale musisz Kupować bilet na dwie strefy, plus czas i kwestia dojazdów.

Jedzenie

Myśle, że tutaj to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy wydadzą na jedzenie 1000kr, inni 500kr. A ja spokojnie na miesiąc przeżyje za 200-300kr. Nie chce się nad tym rozwodzić, bo dostaje na ten temat dużo niefajnych komentarzy. Po prostu tyle mi spokojnie wystarcza, nie chodzę głodna i ta suma jest dla mnie ok.
Nie chodzę tez do restauracji, na piwo, kawki, herbatki itp. Może się to zdarzy raz na jakis czas ale rzadko. Wole te pieniądze wydać na restauracje w Polsce. ( bo oczywiście czy czas mowa o paromiesięcznym wyjdzie na zarobek, a nie życie w Norwegii )

Zarobki

Teraz to co Was najbardziej interesuje, czyli kwestia zarobków.
Nieskore dziewczyny żyją tutaj zarabiając na czarno, inne pracują na umowę u na czarno. Każdy radzi sobie jak może.
Ale przedstawię Wam tutaj pare ogólnych opcji.

Praca na sprzątaniu 186kr/brutto
Umowa fast, czyli taka norma 8h dziennie.
Miesiąc to około zazwyczaj 4 tygodnie pracy 5 dni w tygodniu, czyli 20 przepracowanych dni.
8h x 20dni = 160h pracy w miesiącu
160h x 186kr/brutto = 29760kr/brutto
Netto to jakieś 22 915kr – na ten moment to jakieś 9 950pln

Do tego czasem mogą dojść jakieś nadgodziny, praca weekendy, więcej niż 8h dziennie i robi się tego więcej. Ale może być tez druga, niestety częstsza opcja, nie masz umowy fast i tylko extra help i firma nie musi zapewnić Ci 8h pracy dziennie. Wiec niestety kwestia tego jakie będą mieli zapotrzebowanie na pracowników, wtedy wezmą Cię do pracy. Może tez być umowa fast ale np 60%, 80%. O tyle to jest fajne, że jeśli już masz takiego fasta podpisanego z firmą wyrabiasz tą normę np 80%, ale czesto tez pracujesz po prostu więcej i wszystko się uzupełnia.

 

Podsumowanie

Zarabiamy na czysto 22 915kr
Wynajmujemy pokój minimum minus 5000kr, zostaje nam 17 915r
Kupujemy bilet na komunikację minus 750kr, zostaje nam 17 165kr
Żyjemy, jedzenie itp minus 1000kr, zostaje nam 16 165kr
Inne dodatkowe wydatki minus 1000kr, zostaje nam 15 165kr = 6 585pln

Przy w miarę skromnym życiu, zarabianiu na umowę można mniej więcej zaoszczędzić miesięcznie około 5-6tyś zł.

To są jakieś tam moje wyliczenia, wynikające z doświadczenia i obserwacji. Oczywiście wiele osób zarabia o wiele więcej, jest w stanie więcej zaoszczędzić. Są też osoby w odwrotnej sytuacji, które nie są w stanie nawet odłożyć 5tyś zł m-c. Wszystko zależy od tego jak sobie ułożysz ten pobyt w Norwegii. Także moje obliczenia są mocno względne :)

 

 


Obserwuj mnie na Facebooku! facebook.com/OTIANNA.official

Obserwuj mnie na Instagramie! @otianna

[jr_instagram id=”8″]

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • ile zarabia się w norwegii 2019,
  • zarobki w norwegii forum,
  • zarobki w norwegii budowlanka,
  • ile można odłożyć w norwegii,
  • zarobki w norwegii 2019,
  • średnie zarobki w norwegii 2019,
  • zarobki w norwegii netto 2019,
  • nowe stawki w norwegii 2020,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Powiadomię Cię o nowych postach promujących ciekawostki jedzeniowe i zdrowe nawyki. Wszystko po to, abyś mógł polepszyć swoje zdrowie i czuł się lepiej.
Adres e-mail
Nie wysyłam spamu, Twoje dane są bezpieczne.