sklep otien - zegarki dla kobiet na prezent
Moja Norwegia,  New,  Norwegia | Emigracja

Co załatwić przed wyjazdem do Norwegii? | PRZYGOTOWANIA

Processed with MOLDIV

Przed wyjazdem do Norwegii

Jeśli chcemy sobie ułatwić dobry start na emigracji, wyjeżdżając do Norwegii musimy ogarnąć sobie parę spraw wcześniej.

My pierwszy raz pojechaliśmy „z marszu”, bez niczego. (jeśli nie znacie mojej historii gdzie podróżowałam z chłopakiem i tym samym mieszkałam w samochodzie osobowym po Europie trafiając do Norwegii, a kolejno mieszkając przed zimą w kamperze to zapraszam do poprzednich moich notatek :)
Dlatego teraz, czerpiąc z doświadczenia mojego i moich znajomych –  poznanych w Norwegii – mogę opowiedzieć Wam co zrobić, aby to życie na emigracji jakoś się fajnie poukładało :)

 

Mieszkanie


 

Mieszkanie to najdroższa inwestycja wyjazdu.

Jeśli chcesz wynająć:

 • jednoosobowy pokój – musisz mieć na pierwszy miesiąc wynajmu 2000-3000zl (4000-6000kr) + 1-2krotnosc tej kwoty na kaucje
 • dwuosobowy pokój – to kwota od 3000-4000zl (6000-8000kr) + to samo z kaucja 1-2krotnosc
 • kawalerkę / hybel / małe mieszkanko – 4000-6000zl (8000kr-12000kr) + 1-3krotnosc tej kwoty na kaucje

Są to ceny mieszkań w Oslo. Drammen, Sandvika, Asker i inne mogą się ciut różnić w dół, ale niewiele.

Pewnie jesteście zdziwieni kolosalna kwotą jaką płaci się za kaucje. Niestety w Polsce są to przeważnie kwoty w granicach jednego czynszu. W Norwegii to dwu, a nawet trzykrotność miesięcznego czynszu – to najczęściej w przypadku wynajmowania całych mieszkań.


Nie łatwo też jest wynająć mieszkanie Polakom od Norwega, trzeba mieć najlepiej stały numer personalny (taki nasz pesel), który zazwyczaj dostaje się po roku pracy na legalu jak dobrze pójdzie. Konto bankowe, historie poprzednich wynajmów i kontakt do osób, które nam wynajmowały, by móc potwierdzić czy jesteśmy dobrymi lokatorami. Czasem również, wynajmujący Norweg chce mieć kontakt do naszego pracodawcy. Jest z tym trochę zamieszania, moi znajomi zazwyczaj szukali mieszkania miesiącami. Umówienie sie z Norwegiem i oczekiwanie na decyzje kogo wybierze jako najemce troche trwa.
Dlatego najlepiej na początek wynająć nam pokój :) 

 

Praca


Przed wyjazdem do Norwegii najlepiej mieć ugraną już prace. Albo przynajmniej pogląd na rynek pracy i sposoby szukania. Pisałam o tym jak znaleść prace w Norwegii w tym i w tym poście.

Normą w Skandynawii jest dla emigrantów praca mężczyzn na budowlance, remonty, malarstwo, parkieciarz, dekarz, cieśla, zbrojarz, betoniarz, stolarz. Ogólnie całe rzemiosło :)
Dla kobiet przede wszystkim na sprzątaniu. Ale możemy robić mnóstwo innych rzeczy. Praca w restauracjach, na kuchni, kelnerowanie, na magazynach, produkcji, rozwożenie towaru, catering, ogrodnictwo, praca w marketach i sklepikach i wiele więcej :)

Mam znajomych, którzy przyjeżdżając do Norwegii i myśląc o zostaniu tu na dłużej od razu rozkręcali swoje biznesy i pracowali na własna rękę.

 

Język


Idealnie było by znać język norweski wyjeżdżając do Norwegii. Wtedy o wiele więcej możliwości stoi dla Ciebie otworem. Niektórzy przygotowując się do wyjazdu chodzą w Polsce na kursy norweskiego, ale dopiero tutaj mogą zasmakować prawdziwego żywego języka.

Znając język angielski spokojnie sobie poradzimy. Praktycznie każdy Norweg mówi po angielsku, ale mamy często zamknięta drogę kariery np w niektórych restauracjach,  sklepach typu nasza „Biedronka”, i innych gdzie mamy kontakt z klientem, np konsultanci, w biurach, czy norweski autobus itp.

 

W kolejnym poście gdzie opisuje nasze pierwsze dni w Norwegii, znajdziecie listę wydatków „na miejscu”, w które wchodzą jedzenie i inne potrzebne rzeczy domowego użytku oraz jazda komunikacją miejską :)

 

 

SPRAWDŹ, INNE MOJE INNE POSTY


 

 


Bądź ze mną na bieżąco. Sprawdź moje wypady do ciekawych miejsc i to co robię na co dzień. Obserwuj mnie na moim insta i facebooku.

 

Obserwuj mnie na Facebooku! facebook.com/OTIANNA.official

Obserwuj mnie na Instagramie! @otianna

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • co warto wiedzieć przed wyjazdem do norwegii
 • wyjazd do norwegii paszport czy dowód
 • wyjazd do norwegii praca
 • norwegia co warto wiedzieć
 • samochodem do norwegii przepisy
 • jak przygotować się na wyjazd do norwegii
 • podróż do norwegii
 • wyjazd do norwegii na stałe
 • czym do norwegii

(Visited 2 238 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Powiadomię Cię o nowych postach promujących ciekawostki jedzeniowe i zdrowe nawyki. Wszystko po to, abyś mógł polepszyć swoje zdrowie i czuł się lepiej.
Adres e-mail
Nie wysyłam spamu, Twoje dane są bezpieczne.